Bisiklet Sürmenin Faydaları
Bisiklet Sürmenin Faydaları

BİSİKLET SÜRMENİN FAYDALARI

Zinde ve sağlıklı olmak için fiziksel olarak aktif olmanız gerekir. Düzenli egzersizler, obezite, kalp hastalığı, kanser, unutkanlık, diyabet ve artrit gibi bir çok ciddi hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur.

Peki, bisiklet sürmenin faydaları nelerdir? Düzenli olarak bisiklete binmek, alışılmış yaşam tarzından kaynaklanan sağlık sorunlarını azaltmanın en iyi yollarından biridir. Bisiklete binme, küçük çocuklardan yetişkinlere, yaşlılara kadar her yaştan insanın yapabileceği, düşük yoruculuk düzeyi olan bir aktivitedir. Aynı zamanda eğlenceli, ucuz ve çevre dostudur. İşte bisiklet sürmenin faydaları…

Her Yaşta Bisiklet Sür
Her Yaşta Bisiklet Sür

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bisikletin saymayla bitmeyecek birçok faydası var. Sağlığınızda genel bir iyileşme sağlamak için haftada iki ila dört saatimizi bisiklete ayırmalıyız.

Bisiklet:

– Düşük yorgunluk – diğer egzersiz türlerinden daha az zorlanma ve daha az yorulmaya neden olur.

-İyi bir kas antremanı – bisiklet sürerken tüm büyük kas gruplarınız çalışır.

-Kolay – diğer sporların aksine, bisiklet sürmek yüksek düzeyde fiziksel güç ve beceri gerektirmez. Çoğu insan zaten bisiklete binmeyi bilir ve bir kez öğrendiğimizde asla unutmayız.

-Güç ve dayanıklılık için iyi – bisiklet dayanıklılığı , güç ve aerobik kondisyonu arttırır. Eğlenceli bir kardiyo egzersizidir.

-İstediğiniz kadar yoğun – bisiklet, yaralanma veya hastalıktan kurtulmanın ertesinde kasları güçlendirmek için çok düşük yoğunlukta yapılabilir, bunun yanı sıra zorlu fiziksel bir antrenman olarak ta seçilebilir.

Her Yaşta Bisiklet
Bisiklet Eğlencelidir..

-Zinde olmanın eğlenceli bir yolu – tepelerden aşağılara hızlıca yol almak ve tabiatta olmaktan aldığınız haz, doğayla baş başa olma ve doğanın güzelliğini hissettmek… Sizi iç mekanlarda tutan veya özel zamanlar veya yerler gerektiren diğer fiziksel aktivitelerle karşılaştırıldığında bisiklet sürmeye düzenli olarak devam edeceğiniz anlamına gelir.

-Neşeli hayat – Tüm sporlarda olduğu gibi bisiklet sürmek te vücutta mutluluk hormonları salgılanmasına neden olur. Daha enerjik ve neşeli hissedersiniz. Bisiklet turundan sonra evinize gülümseyen bir yüzle dönersiniz…

-Zaman tasarruflu – bir ulaşım şekli olarak bisiklete binme esnasında hem spor yapmış hem de gideceğiniz yere ulaşmış olursunuz… Otobüste, tranvayda oturarak geçireceğiniz sıkıcı zamanların yerine eğlenceli bir şekilde gideceğiniz yere varırsınız.

-Fit Bir Vücut – Tüm bunların yanında bisiklete binmek kilo verdirir. Düzenli olarak bisik sürerek fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Eğer amacınız ciddi anlamda kilo vermekse bisiklet, düz yürüyüş yapmaktan daha faydalı olabilir.

Karşılaştırmak gerekirse şu oranlar karşımıza çıkıyor: Saatte ortalam 20 km hızda bisiklet sürmek, bir saatte yaklaşık 650-700 kalori yaktırırken, saatte 6.5 km hızla yürüyen bir insan aynı sürede 350 kalori yaktıracaktır. Ancak her spor dalının faydalarının kişiden kişiye değişeceği, ve her hangi bir sporu yapmanın hiç yapmamaktan daha iyi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Eğer herhangi bir sağlık sorununuz varsa, bisiklet sürmeye başlamadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Sağlıklı, güzel günlerde yaşamanız dileğiyle…

Bir Cevap Yazın