Su çıkan, Fasıh Mağarası
Su çıkan, Fasıh Mağarası

Fasıh Mağarası

Fasıh Mağarası, Susuz ile Çatmakaya (Arvana) köyleri arasında, Kırklar Tepe ile Kızıldağ Tepe arasındaki İnboğazı’nın, Suğla Gölü kıyısı ile birleştiği yerde yer alır. Gerek Seydişehir’den, gerekse Mortaş’tan gelen yollar Susuzda Köyünde birleşir. Buradan Arvana’ya giden yolun yaklaşık 4. km’sinde İnboğazı Köprüsüne varılır. Köprünün 30 m kadar üstünde (Güneybatısında) Fasıh Mağarası yer alır.

Fasıh Mağarası, Çatmakaya, Seydişehir

Mağara tipi olarak Hafif Eğimli Yatay’dır. Toplam uzunluğu 93 metre, toplam derinliği ise – 50 metredir.

Fasıh Mağarası aktif bir mağaradır. Yağışlı dönemlerde Arvana Yaylası, Karakışla, Tınaztepe Mağara Düdeninin bulunduğu sahadan giren sular buradan ve diğer su çıkanlardan büyük bir basınçla çıkmaktadır. Bu nedenle gerek mağaranın önü ve gerekse içerisi büyük kum ve çakıl depoları ile yerlerde yığınlar halinde kumlar vardır. Özellikle mağaranın içinde mağaranın genişlediği yerlerde yığınlar halinde kumlar vardır. Suyun içeride uzun süre kalmasından mağaranın yanları ve tavanı balçık bir çamurla sıvanmıştır. Son tarafta ise sifon yapan küçük bir göl yer alır. Giriş kısmında ana fayı kesen yan faylara bağlı olarak göçmeler olmuş ve büyük bloklar girişi kapatacak kadar yığılmışlardır.

Fasıh Mağarası, Seydişehir

Fasıh Mağrası, yağışlı dönemlerde de olsa aktif bir mağaradır. Mağara bir “su çıkan”dır. Yaz aylarında durgundur ve mağaranın sonundaki küçük bir gölden başka, bütünüyle kurudur.

Fasıh Mağrasının en büyük özelliği, içindeki havanın çok durgun oluşudur. İçine girildiğinde bir müddet sonra lambalar sönmekte, solunum güçleşmekte ve kişi üzerinde fizyolojik arızalar (yorgunluk, bitkinlik, terleme, başağrısı) belirmektedir. İçeri ile dışarı arasında hava dolaşımı yoktur. Sıcaklığı ise dışarıya göre fazla değildir.

Bu mağaramız kışın çok aktif olduğu ve durgun bir havası olduğundan hiç bir amaçla kullanılamaz.

Fasıh Mağarası Arvana
Fasıh Mağarası, Arvana

Kaynak: Şeref Ilgaz, http://ilgaz.fortunecity.ws/ssehir/fasih.htm

Bir Cevap Yazın

  • Geylani Metin
  • 03/02/2020
  Cevapla

  En kısa zamanda görmeyi arzu ediyorum

2 yorum

 1. Geylani Metin

  En kısa zamanda görmeyi arzu ediyorum

Bir Cevap Yazın