Türkiye'nin İlk Bisiklet Yolu
Türkiye'nin İlk Bisiklet Yolu

Türkiye’nin İlk Bisiklet Yolu

Türkiye’nin ilk bisiklet yolu Seydişehir’de yapılmıştır. O yıllarda ilçe olmasına rağmen, büyükçe bir kasaba görünümünde olan Seydişehir, Etibank Alüminyum Tesisleri’nin yapılmasıyla birlikte modern bir kent haline gelmiştir. Şehrin gelişmesinde bir dönüm noktası olan fabrikanın kurulması, ilçe halkına ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen insanlara istihdam sağlayarak sadece ekonomik olarak değil, sosyo-kültürel olarak büyük katkılar sağlamıştır. Sadece fabrika inşa edilmekle kalınmamış çeşitli sosyal tesisler de inşa edilmiştir.

Seydişehir'de, Türkiye'nin İlk Bisiklet Yolu İnşaası
Türkiyet’de İlk Bisiklet Yolunun İnşaatı Yıl:1970

Fabrikayı inşa eden Ruslar Seydişehir’in modern bir şekilde kentleşmesine de katkı sunmuşlardır. Fabrika ile şehir merkezi arasında geniş kaldırımları olan bir duble yol ile birlikte Türkiye’nin ilk bisiklet yolunu da inşa etmişlerdir. Bisiklet yolu şehrin kuzeyinden başlayıp fabrika duvarlarının yanından fabrikanın en sondaki girişine kadar devam etmektedir. Bisiklet yolunun ortalama genişliği 3 metre iken uzunluğu 1640 metredir. Bisiklet yolunun her iki tarafında da kaldırım olup ağaçlarla kaplıdır.

Türkiye'nin en eski bisiklet yolu
Etibank Alüminyum Tesisleri

Fabrika çalışanları ve halk tarafından elli yıldır kullanılan bisiklet yolu, betondan inşa edilmiştir. Zamanla çevresel faktörler ve kullanımdan dolayı yer yer bozulan bisiklet yolu, 2018 yılında Seydişehir Belediyesi tarafından asfaltlanarak yenilenmiştir. Yol günümüzde de aktif olarak bisikletli ulaşım için kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Bir Cevap Yazın

x

BUNUDA OKUMAK ISTERMISIN

Seydişehir Bisiklet Festivali 2022

Seydişehir Bisiklet Festivali 2022 başlıyor… Seydişehir Bisiklet ve Doğa Sporları ile Seydişehir Belediyesi tarafından 2020 ve 2021 Temmuz aylarında düzenlenen Seydişehir Bisiklet Festivali 2022 yılında ...

Cumhuriyet Bayramı Bisiklet Turu

Cumhuriyet Bayramı Bisiklet Turu Yapıldı

Konya’nın Seydişehir ilçesinde Cumhuriyet Bayramı Bisiklet Turu düzenlendi. Seydişehir Kaymakamlığı ve Seydişehir Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe her yaştan yüzlerce Seydişehirli vatandaş ...