Ulaşım İçin Bisiklet Alana 250 Euro Teşvik

“Yaşanabilir ve Teknolojik Kent İçi Hareket” isimli proje yarın hayata geçirilecek. Proje kapsamında belediye, yeni bisiklet satın alan ya da motorlu taşıt yerine bisiklet kullanmayı tercih eden Bari halkına 100 ila 250 avro arasında değişen miktarlarda katkı payı ödeyecek.

Proje kapsmaında ikinci el bisiklet satın alanlara 100, yeni bisikletler için 150, elektronik bisikletler için ise 250 avroya varan fon sağlanacak.

Öte yandan, projenin ilk dört ayı boyunca Bari halkı her gün kullanbdığı ev-iş ya da ev-okul gibi rotalarda düzenli olarak bisiklet kullandığı takdirde bisiklet kullandığı her gün kilometre başı 20 cent ödeme alacak.

Gün içerisinde herhangi bir amaçla bisiklet kullanan vatandaşa ise kilometre başı 4 cent ödeme yapılacak.

Projeden faydalanan ilk bin kişiye dört ay içinde toplamda 100 avroya kadar ödeme yapılacağı tahmin ediliyor.

NAVİGASYONLARLA TESPİT EDİLECEK

Projeye katılarak bisiklet kullanan vatandaşların ne kadar bisiklet sürdüğü, bisikletlere yerleştirilecek navigasyonlar sayesinde tespit edilecek.

Ayrıca, bisikletle her ay en fazla yol alan kişiye de ek olarak 50 avro ödenecek.

Çevre Bakanlığı’nın 545 bin avro finansman ayırmasıyla hazırlanan proje ile hem kent halkının sağlığı korunacak hem de motorlu taşıtların neden olduğu çevre kirliliğinin önüne geçmek adına bir adım atılmış olunacak.

İtalya’nın Puglia bölgesinde yer alan Bari kenti, bisiklet teşviki projesini hayata geçiren ilk İtalyan kenti olacak.

Kaynak:bbc. com

Bir Cevap Yazın

    • Mehmet Ren
    • 25/01/2020
    Cevapla

    İşte medeni toplum böyle olunur. Bizim devletimiz de lütfen bisikletteki vergiyi kaldırsın , teşvikte bulunsun, taksiti 12aya çıkarsın.

Bir yorum

  1. İşte medeni toplum böyle olunur. Bizim devletimiz de lütfen bisikletteki vergiyi kaldırsın , teşvikte bulunsun, taksiti 12aya çıkarsın.

Bir Cevap Yazın

x

BUNUDA OKUMAK ISTERMISIN

Cumhuriyet Bayramı Bisiklet Turu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Bisiklet Turu

29 Ekim 2021 Cuma günü saat, 14:30’da Seydişehir Kaymakamlığı önünden başlayacak olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Bisiklet Turu düzenlenecektir. Etkinlik Seydişehir Kaymakamlığı ve Seydişehir Bisiklet ...

Suğla Gölü Etrafı Turu

Suğla Gölü Çevresi Bisiklet Turu (Asfalttan)

3 Ekim Pazar Saat: 9:00 Belediye Meydanı Seydişehir, Taşağıl, Gölyüzü, Çatmakaya, Yalıhüyük, Gökhüyük, Seydişehir 76 Km Kolay bir parkur, sadece Çatmakaya’dan sonra 1,5 km bir ...